+420 603 964 225 - denně od 9:00 do 18:00 stepanka@dotekpritomnosti.cz

Pobyty ve Tmě u Štěpánky

Pochopíš se

Zjistíš, kdo opravdu jsi, co chceš a jaká je tvoje Dharma.

Máš čas odpustit

Proces odpouštění má mnoho vrstev. Odloupni i tu nejhlubší.

Hluboce si odpočineš

Maminky malých dětí jsou nadšené!

Zlepšíš své zdraví

Tvé tělo zcela zregeneruje díky melatoninu, který se vytváří v mozku pouze ve tmě.

Pocítíš změnu

Ve tmě se zastaví čas. Není ráno, není večer – je jen věčné TEĎ.

Poznejte se ve dvou

Tma je vhodná i pro páry. Dopřejte si ten luxus mít jeden na druhého spoustu času.

Udělej radost

Udělej někomu radost dárkem, který si bude pamatovat celý život. Na pobyt ve tmě nikdo nezapomene.

Pobyt ve tmě

je jednou z nejrychlejších cest k Sobě samému. Ke skutečnému Bytí, překrytému běžně mnoha vrstvami Ega a všeho, co nejsme. Tyto vrstvy se ve tmě začnou postupně odlupovat, protože tam nemají pražádného významu ani obecenstva. Poté, co tvé nevědomí vyvrhne svůj obsah na černé plátno tmy před tebou a ty dosleduješ neuvěřitelný ohňostroj mandal, složených ze střípků svých vlastních vzpomínek a pocitů, nahromaděných za mnoho let, zůstane pouze tma a „čisté Bytí“, které se rozprostírá bez hranic a omezení všude…

A ono samo vyzařuje Světlo Zdroje, které prosvítí Temnotu…

Více o pobytech ve tmě…

Příběh naší tmy

Klienti se mně často ptají:

„Jak to vše začlo? Jak tě napadlo zavírat lidi do tmy?“ 

Kdysi jsem měla kamarádku Vandanu. Po návratu z Indie, kde jsme spolu putovaly, se dozvěděla o pobytech tibetských mnichů v temnotě a rozhodla se zatemnit svůj byt v paneláku, na pražském sídlišti. Sama si dělala opatrovnici, potmě si připravovala jídlo, s nikým nekonzultovala. Zůstala ve tmě celých 21 dní.

Ze tmy vystoupila na velikonoční pondělí, zcela znovuzrozena. Vyprávěla mi, jak si ve tmě prošla celý svůj život – se všemi si vše urovnala, všem odpustila. Řekla mi, že teď je připravena i zemřít…

Nějakou dobu pak přátelům a známým poskytovala pobyty ve tmě v zatemněné části svého bytu. (Psal se rok 2003, v celé České republice neexistovala tehdy žádná místa, poskytující tmu – Vandana byla tedy česká průkopnice pobytů ve tmě.)

Číst více...

Chystala jsem se k ní do tmy hned po návratu z jedné ze svých cest. Když jsem však přiletěla, přátelé mi oznámili, … že mezitím zemřela! Ve věku 42 let, předtím zcela zdráva. Rakovina přišla a rovnou si ji vzala.

Rozhodla jsem se přesto svůj záměr jít do tmy realizovat. V té době jsem studovala VŠUP v Praze a bydlela se svým přítelem v bytě v Dejvicích. Dům měl pod zemí zvláštní místnost, jako stvořenou pro pobyt ve tmě. Podobně punkově jako Vandana, zavřela jsem se ve tmě, bez jakýchkoliv informací a bez opatrovníka. Přítel mi jednou denně přinesl jídlo.

Po této zkušenosti jsem uviděla podobnost zkušenosti ve tmě s psychedelickými – vědomí rozšiřujícími zkušenostmi a její potenciál rozbořit člověku mentální vězení, které si vytvořil. Vyjeté koleje, ze kterých nemůže sám od sebe vykročit. Naleptává náš pevně vykonstruovaný svět a ukazuje nám formou drobných vhledů i silných snů, co přesně máme změnit a jak.

Věděla jsem, že je na mně, vzít pochodeň Vandany, a nést ji dál!

V mé rodné obci, v Lysicích, jsem si pronajala malou garsonku a zatemnila ji. První klienti byli mí přátelé. Ti odvážnější zvolili rovnou 10 dní v temnotě, i já si tam zažila svých 10 dní. Přestože podmínky tehdy nebyly zdaleka ideální,(garsonka byla hned vedle autobusové zastávky, kde každé ráno hulákali školáci a sousedila s masnou, kde hned za zdí visely půlky zvířat na hácích) lidé ve tmě zažívali silně mystické stavy. Dodnes na tuto punkovou dobu začátků rádi vzpomínáme.

Psal se rok 2011 a já jsem dostala od otce starý dům s věží v krásném místě poblíž zámku. Na zahradě stál zcela nevyužitý zahradní domek – hned jsem věděla, k čemu bude sloužit. Byla to moje první prostora pro tmu.

Tehdy vzniklo i jméno naší tmy: „Štědřich“ je složenina jmen Štěpánka a Oldřich. (můj tehdejší manžel)

Protože však čekací doba na pobyty v naší tmě byla nejméně půl roku (v té době v ČR moc míst pro tmu stále ještě nebylo), rozhodla jsem se v rámci rekonstrukce domu zbudovat další prostory. V dnešní době máme 3 prostory a neplánujeme další růst – cítím, že by to bylo na úkor kvality a energie, kterou Vám opatrovník může dát.

První roky jsem ve tmě působila pouze já, později jsem ale zjistila, že práce opatrovníka je velmi náročná – nedá se dělat bez přestávky roky. Zhruba po 3 měsících nepřetržité práce (o lidi je nutné starat se i o víkendech a svátcích, dokonce i když vám samotným není dobře – jsou na vás plně závislí) přijde pocit, že potřebujete vypnout, vyčistit hlavu a hlavně: alespoň chvíli nic NEMUSET.

Tehdy jsem se rozhodla otevřít se spolupráci a odeslala do Vesmíru požadavek, aby se objevily ty správné Bytosti, kterým bych svůj projekt, své „Dítě“, svěřila a mohla jim důvěřovat, že Vás budou opečovávat se stejným zájmem a láskou jako já sama. A ony se objevily…

O nás

Ve tmě Štěpánky (dříve u Štědřicha) jsme tým a střídáme se.

Během svého týdne budeš mít vždy pouze jednoho opatrovníka.

Všechny nás spojuje téma „překračování hranic komfortní zóny“ – někteří mají velké zkušenosti s psychedeliky, jiní se sólo cestováním po světě, s experimenty se stravou či dlouhými půsty, zimním plaváním nebo extrémně dlouhými pobyty ve tmě (někteří vše dohromady) a téma alternativního způsobu života (přírodní stavitelství, permakultura, ekologie, domácí vzdělávání dětí apod.)

Já osobně věřím, že každý vždy dostane toho správného opatrovníka, kterého potřebuje. Nezapomeň, že nepřijíždíš za opatrovníkem, ale sám za sebou!

Opatrovník je pouze tvůj průvodce. Ozdravný proces probíhá díky tmě.

Opatrovníci

lidé, kteří se o tebe postarají

Štěpánka

Štěpánka

zakladatelka projektu, opatrovnice, cestovatelka, sochařka

Jmenuji se Štěpánka a vystudovala jsem SUPŠ v Turnově (zlatnictví), později VŠUP v Praze (obor sochařství). Stále jsem něco tvořila… 

Ve 12cti letech však nastal zlom a já jsem se začala zabývat  duchovním životem. Ve 14cti letech jsem potkala svého prvního duchovního mistra,

Číst více...

 který mi dal základy védského učení a probudil ve mně touhu po Indii. Celých dalších 14 let jsem kráčela pod jeho vedením.

Druhou zásadní věcí v mém životě bylo objevení psychedelické zkušenosti. Žila jsem půl roku v Peru a prošla rituály s ayahuascou a jinými rostlinami, které navždy změnily můj život.Tehdy jsem taky začala pracovat jako průvodce (sitter) zkušenostmi rozšířeného vědomí…

(Do té doby jsem pracovala s lidmi pouze technikou zvanou  „Hearttravelling“.)

Pak si mě však přitáhl můj druhý životní mistr z jižní Indie – a já odjela do Indie studovat roční „Univerzitu duše“ (základy Vaastu, mantry, jantry, léčení duše, zlomeného srdce, zrušení černé magie nebo odesílání přivtělených duší. Tehdy jsem pocítila, že jsem opět dostala do rukou své vlastní „nástroje“ k vykonávání mé dharmy.

To byla třetí zásadní věc v mém životě, protože hned po návratu jsem začala intenzivně léčit a přednášet. (Tohle období trvalo cca 5 let.)

Avšak jednoho dne roku 2011 jsem se probudila a věděla, že už nemám dělat žádnou duchovní sádhanu ani pracovat jako léčitelka – že už nesmím zasahovat nikomu do jeho karmy, odnímat nikomu jeho vývojové lekce.

To byla čtvrtá významná věc mého života – přestala jsem „hledat“. (Skončila moje „psychospirituální krize“, která trvala celých 21 let!)

Brzy poté jsem se seznámila s Ivou Adamcovou, která učí pokoře, přijetí „toho, co je“, bez odporů. Vysvětluje, jak důležité je opustit nejen černou, ale i bílou magii (léčitelství) a žít „obyčejný život“ .

To mně momentálně rezonuje ze všeho nejvíc – odložila jsem veškeré duchovní úsilí a všecko magické a esoterní a žiju obyčejným životem“. (dá-li se tak můj intenzívní a dobrodružný život vůbec nazývat).

Jsem zakladatelkou projektu „Tma u Štědřicha“ a již mnoho let ve tmě pracuji jako opatrovnice a masérka.

Práce opatrovníka zahrnuje i každodenní vaření. Své recepty jsem shrnula v „Štěpánčině kuchařce ze tmy“, kterou je možné si zakoupit.

Celý život jsem něco tvořila: šperky, sochy, originální šaty, tašky, kreslila jsem a malovala, věnuji se i „Vaginálním portrétům“. V poslední době jsem vytvořila svoji vlastní edici Divných čokolád a otevřela svoji čokoládovnu a „Divnou kavárnu“ v Lysicích, naproti zámku.

Celý život (jako pravá Střelkyně) cestuju po světě. Indii jsem si tak zamilovala, že jsem se tam vypravila celkem 20x ! V roce 2008 jsem začala pracovat jako průvodkyně po silových místech Indie a každoročně připravila několik cest pro malé skupiny.

Kromě Indie jsem procestovala snad celý svět – bylo by lehčí vyjmenovat země, ve kterých jsem nebyla. Indie se mi v roce 15 zcela zavřela, pak jsem prodváděla spíše po JV Asii.

Nyní jsem na mateřské se synkem Ferdinandem Maxmiliánem…

Lubor

Lubor

energetický masér, „senzibil“, opatrovník

Jeho duchovní život odstartoval v roce 2011 zájem o Jungovu analytickou psychologii. Následovaly zkušenosti s holotropním dýcháním, které vyústily v ayahuascové ceremonie a další sebeléčebné metody skrze rozšířené stavy vědomí.

 

Číst více...

Několik následujících let se věnoval práci s metodou Spiritual response therapy (práce s kyvadlem). Zároveň rozvíjel energetické masáže, které lidem pomáhají uvolnit zablokované emoce, otevřít a zpracovat životní traumata a uvědomit si psychosomatickou příčinu jejich fyzických bolestí.

V roce 2020 přišla zkušenost s přijímáním pránické stravy. Po dobu 13 měsíců se účastnil přechodů na pránu jako průvodce a masér. Poté se vrátil k jídlu. V současné době „provozuje“ pouze kratší půsty, v maximální délce 5 -7 dní. (Ty však s pránou nemají nic společného).

Pokud vás bude opatrovat Lubor, již jeho samotná přítomnost urychlí váš sebeléčebný proces ve tmě. Pokud si dopřejete i jeho energetickou masáž, můžou se dít věci…

Daniela

Daniela

opatrovnice, pěstitelka, matka

Do našeho kraje se přistěhovala z Plzeňska. Dlouho tam  pracovala v EkoZahradě, kde rozjížděla projekt KPZ (komunitou podporované zemědělství). I nadále tam pracuje v Organic farm, centru pro seberozvoj a jógu s potravinovou  soběstačností permakulturně vypěstovaných surovin.

 

Číst více...

Díky svým dvěma dcerkám se před osmi lety vydala na cestu sebepoznání, po které dodnes kráčí… Od učení Feng Shuei, školu krajinné energie Druidů, přes výcvik kněžek Avalonu, až po Tao- Tantru a Muenu (učení hluboké intimity), které rozvíjí se svým mužem.

V současnosti budují na vesnici dům  a permakulturní zahradu, kterou chtějí proměnit v „soběstačnou žrádelnu“. Zabývala se i divokou stravou, takže se ve tmě můžete těšit na jídla, obohacená kopřivami, bršlicí, jedlými květy a divokými bylinkami.

Ve tmě se o vás bude starat se stejnou láskou, jako o svoji zahrádku 🙂

(V březnu 23 nastupuje na mateřskou dovolenou 🙂

 

Eliška

Eliška

opatrovnice

Pochází odsud, z Boskovicka. Vystudovala VŠ sociální práce a celý život se věnovala seniorům, rodinám v nepříznivé sociální situaci, obětem domácího či sexuálního násilí, ale i osobám středně a těžce mentálně postiženým. 

 

Číst více...
Vyvinula si tím obrovskou empatii, citlivost a trpělivost, ale získala i zkušenosti s řešením extrémních situací a s nimi spojených traumat.

Práce opatrovníka ve tmě je v mnohém této práci podobná. Mnoho z nás si bohužel nese z dětství či dospívání různé nepříjemné zážitky, které tma vytahuje, zhmotňuje a které volají po integraci. Díky svým zkušenostem z práce v terénu vám může být velmi prospěšnou průvodkyní.

K jejím koníčkům patří zdravý životní styl, příroda, pěstování vlastních biopotravin, psychologie a psychosomatika. 
 
Prošla kurzy: Psychologické a relaxační techniky, Motivační rozhovory, Psychosociální dovednosti, Práce se stresem, Krizová intervence, Rodinné poradenství a terapie a další.
 
Eliška je velmi milá žena, která vás bude opatrovat s tichým klidem a sobě vlastní křehkostí, o kterou se však můžete opřít, když ve vašem procesu nastane bouře.

Prostory, termíny
a co u nás vždy dostanete

dokonale zatemněný, v zimě vytopený prostor

moderní větrání rekuperací s automatickým odvlhčováním

klimatizované prostory

čerstvě povlečená postel (peřina, polštář a prostěradlo) a deka

ručník a osušku i žínku na rychlé mytí

v patře a podkroví je velká vana, všude je k dispozici mýdlo a šampon, hebký toaletní papír a dámské vložky pro případ náhlé potřeby

kuchyňka s vlastní ledničkou, která nesvítí, s varnou konvicí a nádobím

v každém prostoru dokonale čistá, lahodná voda, díky osmotickému filtru

plná penze – vždy čerstvá, domácí kuchyně, v létě i byliny, plody a květy z naší zahrádky, často tě budeme rozmazlovat i domácími dezerty

individuální přístup ve stravě: můžeš si vybrat mezi vegetariánskou, veganskou, bezlepkovou, nebo jednoduchou raw stravou.

vybavení kuchyně: (hrnky, talíře, příbory, džbán na čaj se sítkem, krájítko na jablka a lis na citrusy)

snídaňové kaše nebo směs semínek, oříšků a sušeného ovoce na celý týden

nové špunty do uší a erární klapky na oči

papíry na psaní a kreslení, pastelky, tužky

v každém prostoru jsou tenisové míčky na cvičení a automasáže, ježek na masáž chodidel, pohankový meditační polštářek a karimatka na cvičení.

konzultaci s opatrovníkem během jeho návštěvy s jídlem

k zapůjčení máme tibetské mísy a tělové ladičky, kytaru, alikvótní flétnu atd.

každý návštěvník naší tmy, který přijde na celý týden, dostane jako dárek „Štěpánčinu kuchařku ze tmy“

Prostory a termíny

Poustevna

Kde to je?

Poustevna je samostatně stojící domek na naší zahradě. Svůj název získal díky tomu, že v něm jsou možné pouze pobyty pro 1 osobu.

Co tam je?

  • V poustevně jsou dvě větší místnosti (prostorná kuchyň s meditačním křeslem, dost velká i na cvičení, a samostatná ložnice), dále koupelna a předsíňka.
  • Kuchyň obsahuje varnou konvici, french press na kávu, džbán na čaj, různé druhy čajů a kávy, smetánky do kávy, muesli nebo snídaňové kaše a talířky a hrníčky, příbory.
  • V domku je vzduchotechnika, proto je tam příjemně sucho, útulno a proudí tam stále čerstvý vzduch. I v krutých mrazech je tam příjemně teploučko. V létě tam nebývá vedro jako v ostatních prostorách, proto tam není potřeba klimatizace.

Výhody a nevýhody Poustevny:

  • Při terapii tmou nejde o zvukovou deprivaci, proto nemáme prostory zvukově odizolované. Může se může se tedy stát, že občas zvenčí uslyšíte nějaký zvuk – pes, sousedi, sekačka…
  • Výhodou Poustevny však je, že nevadí, když budeš hrát na bubny nebo jiné hudební nástroje, když budeš dupat, vřískat, tančit nebo když budeš jakkoliv hlučný – nikoho tím nevyrušíš. Poustevnu proto doporučuji všem, kteří si k nám berou hlučné hudební nástroje.

Patro

Kde to je?

Jak už sám název říká, prostor je v prvním patře našeho domu. Půjdeš do něj starým točitým schodištěm ve věži.

Co tam je?

  • V Patře je jeden velký pokoj, zařízený dřevěným stolem s židlemi, meditačním křeslem a pohodlnou dvojpostelí.
  • V koupelně je velká rohová vana pro dva a poličky na hygienu
  • Pro jeho bordó barvu ho nazýváme pracovně „tantrický pokoj“.
  • Kuchyň obsahuje varnou konvici, french press na kávu, různé druhy čajů a kávy, smetánky do kávy, muesli a směs na snídaňové kaše. Dále hrníčky, talířky, příbory a další vybavení.
  • Prostor je větrán rekuperací a vytápěn podlahovým topením.
  • Pro horké letní dny je tu k využití klimatizace.

Výhody a nevýhody Patra:

  • Díky dvojlůžku je prostor vhodný jak pro jedince, tak i pro páry.
  • Je skutečným místem k odpočinku i k hluboké sebereflexi.
  • Ve velké vaně můžeš zažít pocity dítěte v matčině lůně.
  • Prostor není, stejně jako ostatní prostory u nás, 100% zvukově izolován – můžeš tam tedy občas slyšet zvuky z podkrovního prostoru, který se nachází částečně nad prostorem v patře.                                                                                  

Podkroví

Kde to je?

Do Podkroví půjdeš starým točitým schodištěm ve věži a ještě po dřevěných schůdcích o patro výš – do podkroví.

Co tam je?

  • Velká ložnice s dvojlůžkem a meditačním křeslem.
  • Malý stolek na kreslení a zápisky, meditační polštářek
  • Kuchyň obsahuje varnou konvici, french press na kávu, různé druhy čajů i kávy, smetánky do kávy, muesli a směs na snídaňové kaše. Dále hrníčky, talířky, příbory a další.
  • V kuchyni je i jídelní kout s malým stolkem na jídlo a „válenda“ na šlofíka po obědě.
  • Prostor je větrán rekuperací a vytápěn radiátory.
  • V koupelně je velká vana a dřevěné poličky na osobní hygienu.
  • Pro horké letní dny je tu k využití klimatizace.

Výhody a nevýhody Podkroví:

  •  Díky dvojlůžku je prostor vhodný jak pro jedince, tak i pro páry.
  • Pro své zkosení stropu se prostor nehodí pro vysoké lidi.
  • Nedoporučuji ho ani těžkým a starým lidem – po výlezu ze tmy by mohli mít problém se stabilitou při sestupu ze schůdků.
  • Do Podkroví se můžou nést vzdálené zvuky z domu i patra.

„Restart“ ve tmě / Tma na zkoušku

 Nově jsme u nás zavedli možnost EXTRA KRÁTKÝCH POBYTŮ (1 den a dvě noci). Ty jsou vhodné zejména pro lidi, kteří nemají moc času (podnikatelé) nebo si nemůžou dovolit týdenní pobyt  – např. kvůli hlídání (maminky více malých dětí), ale nutně potřebují „dobít baterky“, protože jsou na pokraji vyhoření. I takto krátký pobyt může ve vašem systému způsobit totální RESTART. Aby byl efekt ještě silnější, po celou dobu budete mít k dispozici naši BIONICKOU DEKU. Dále je možnost doplnit pobyt o skvělou MASÁŽ.

Krátký pobyt je vhodný i pro ty, kdo po tmě touží, ale bojí se, že  to „nedají“. Že tma není pro ně. Proto tento krátký formát nazýváme také „Tma na zkoušku“.

Krátké termíny nevyhlašujeme dlouho dopředu, ale jen v týdnech, které se neobsadí – máte-li o něj zájem, sledujte náš  objednávkový formulář!

Pokud chcete, abychom vás o těchto termínech informovali my, nechte tu své jméno a email, napíšeme vám…

Měl bys vědět

Co si vzít s sebou do tmy?
  • Sladkosti pro Ego 🙂
  • Základní hygienické potřeby
  • Pohodlný oděv a pyžamo
  • Přezůvky (jsou tu erární, které ti nemusí velikostí sedět)
  • Pásku na oči (nejlépe z letadla nebo jemný šátek)
  • Své osobní silové předměty a amulety, či hudební nástroje
  • Něco na zápisky nebo kreslení, pouze pokud chcete
  • Mobil pro možnost zavolání opatrovníkovi v případu tísně
  • Je povolen MP3 player s hudbou, pouze však, pokud nesvítí, a je možné použít nesvítící diktafon na osobní záznamy

 

  • Kuřákům je povolena elektronická cigareta (s přelepeným světýlkem)
  • Své individuální potřeby jako léky, vitamíny, speciální jídlo, potravinové doplňky, které bychom v Lysicích nemuseli sehnat
  • Věci, které se lehce ztratí, (drahé kameny a osobní silové předměty) měj v mošničce, kterou můžeš vložit pod polštář. Pozor dej na předměty ze skla nebo materiálů, které můžeš ve tmě rozbít a zranit se – takové je nejlépe do tmy vůbec nenosit…
Jak se k nám dostaneš

Nejbližší vlaková stanice je Skalice nad Svitavou, cca 7 km od Lysic. Z Prahy tam jezdí každé dvě hodiny přímé spoje, cesta trvá zhruba 2,5 hodiny. Ze Skalice jezdí do Lysic dost autobusů, nicméně, pokud bys měl čekat na spoj do Lysic třeba hodinu a více, kontaktuj nás, rádi tě přivezeme autem, pokud to bude z naší strany možné. Je lepší strávit hodinu procházkou v naší krásné zámecké oboře, než čekat ve Skalici 🙂

Když pojedeš autobusem ze Skalice nebo Brna, vyhledej vždy spoj do zastávky „Lysice pohostinství“ – je to přímo na náměstí, odkud stačí následovat lysický potok ve směru k zámku a ten tě dovede až k našemu domku s věžičkou. Rozhodně nejezdi na zastávku „Lysice Perná“, pokud se nechceš projít 4 km do Lysic po silnici mezi poli. 🙂

Pokud jedeš ze směru Brno, buďto použij opět vlak do Skalice a následný bus do Lysic, nebo bus č. 301 směr Olešnice, který vyjíždí od hlavní budovy nádraží Královo pole pod mostem. Z hlavního nádraží v Brně se tam dostaneš buď vlakem (cca 1 – 2 zastávky osobákem) nebo tramvají č. 1 (vyjíždí od budovy hlavního nádraží) a následně tram. č. 6. (Tramvají č. 1 jeď až k Semilassu, kde je nutné přestoupit na tram. č. 6 nebo to dojít pěšky, protože na „Královo pole nádraží“ je to už jen 1 zastávka šestkou či pár minut pěšky) Celková doba na přesun od hlaváku na Krpole, k busu č. 301, je 20 – 30 minut. Bus 301 zastavuje na zastávce „Lysice pohostinství“.

Pokud máš jakékoliv dotazy spojené s příjezdem a hledáním spojů, rádi ti pomůžeme, neváhej a zavolej nám! 🙂

Pokud jedeš autem, neparkuj celý týden před naším domem, je tam zákaz stání. Můžeš na chvíli zastavit, abysis z auta vyhodil zavazadla, pokud jich máš hodně nebo těžká, auto však zaparkuj na velkém parkovišti poblíž zámku nebo u kostela.  Zámek je na dohled od našeho domu, kostel za rohem. Parkování v Lysicích je velmi bezpečné, místní lidé někdy ani nezamykají auto. 

Věřím, že ti pomůže i moje vlastnoručně kreslená Mapka Lysic ke stažení

 

Kdy a jak probíhá "vlez do tmy"?

V milulých letech jsme začínali i končili v pondělí, od ledna 2018 nabíháme na systém pátek – pátek. Je to pro tebe totiž mnohem výhodnější – po skončení tmy máš před sebou ještě 2 dny na integraci své zkušenosti a odpočinek, než opět nastoupíš do práce.

Jelikož mnohým končí pracovní doba kolem 3 odpoledne, vstup do tmy bude probíhat kolem 18 hodiny, aby ses stihl dopravit do Lysic a nemusel si kvůli tomu brát ani den dovolené navíc. 

Poté, co proběhne vstupní pohovor, při němž zodpovíme tvé otázky a ty podepíšeš prohlášení, že jsi nám nic podstatného nezamlčel, zavedeme tě do tmy. V každé prostoře nalezneš písemné instrukce k používání prostor.

Máš-li možnost přijet do Lysic dříve, využij toho k procházce po překrásné zámecké oboře nebo navštiv lysický zámek a jeho zahrady. Po domluvě s námi si u nás můžeš před vycházkou nechat zavazadla, pokud přijedeš hromadnou dopravou. Velmi doporučuji před vstupem do tmy vyběhnout si na kopec nad zámkem, kde stojí drobný dřevěný altán – je to místo, kam většinou chodí lidé po výlezu ze tmy pozorovat východ slunce. Je lepší seznámit se s místem dopředu. Kousek za altánem je i pramen pitné vody. Štěpánka nedávno naproti zámku otevřela i Divnou kavárnu, kde můžete zajít na kafe a Divný dort, nebo si nakoupit její Divné čokolády – do tmy, nebo jako dárek rodině.

Jaký je průběh týdenního pobytu ve tmě?

První 3 dny většina lidí víceméně prospí. Doháníme obrovský spánkový deficit těla a je velmi dobré nebránit se tomuto procesu – spánek ve tmě je velmi výživný, v naprosté tmě náš mozek vylučuje melatonin, látku potřebnou pro regeneraci organismu. Jelikož v našich ložnicích nikdy není úplná tma, ani regenerační proces během spánku není dostatečný.

Velmi doporučuju nenutit se do ničeho a lenošit tolik dní, kolik potřebuješ! Radívám lidem, aby si dovolili doslova „vyhnít“.

Když zrovna nespíš, děláš některé z praktických věcí – jíš, koupeš se, čistíš si zuby apod. Protože je to pro tebe všechno nové, strávíš těmito banálními činnostmi mnoho času a můžeš se vžít do toho, jak se asi cítí nevidomí.

Zhruba 3.den začíná u většiny lidí vizuální efekty, nejčastěji chaotické nezastavitelné světélkování všude kolem, stejně s otevřenýma jako i se zavřenýma očima. Tyto ohňostroje často ze dne na den sílí, někomu se vyvinou až v silné halucinování, nebo v krásné psychedelické mandaly. Všichni se na ně těší, ale když pak přijdou, ptají se: „Kde se to vypíná?“ – pod září vnitřního stroboskopu se velmi špatně usíná…

Protože jste přespaní, následující dny mnozí nespí vůbec – časoprostor se díky tomu začne zakřivovat a ty pomalu ztratíš pojem o tom, kdy je noc a den, nebo kolikátý den jsi již ve tmě.

Zhruba pátý den má většina lidí tzv. „krizi Ega“. Ego se velmi hlasitě ozve, že ho to tam už nebaví a předkládá ti soustavně důvody, proč jít ven a co vše by jsi místo tohoto nicnedělání mohl na světle udělat. Někdo mu podlehne, poslechne ho a vyjde ven předčasně, kdo však vydrží, postoupí na další level, přejde přes dalšího Strážce prahu a Nevědomí si s ním začne tykat…

Poslední dva dny se lidem často udějí ty nejsilnější věci, vynoří se traumata a bloky, které nečekali, nebo o kterých vůbec nevěděli, že je mají. Zbylý čas stráví většinou jejich integrováním a rozkličováním, a poslední den mi valná většina lidí říká, že týden je málo…

Pobyty kratší než týden proto nazýváme pracovně „přijde se vyspat“ a jejich průběh netřeba líčit. 🙂

Kdy a jak probíhá "výlez ze tmy"?

Ze tmy se vylézá v pátek při rozbřesku – tak, aby jsi měl dost času na skutečně pomalý, pozvolný výlez, rozkoukání se na světle a čas do večera dorazit domů, ať už autem nebo dopravou.

Výlez ze tmy je zkušenost podobná porodu. Přistupuj k ní proto s velkou pokorou! Vyjdeš totiž z nekonečného Jsoucna času kairós, z měkkého lůna matky Temnoty, do agresivního světla, kde vše má konkrétní tvary a kde běží neúprosně chronós – lineární čas. Stalo se nám už, že někdo nedbal této rady a příliš rychlý výlez do světla ho doslova srazil na kolena. 

Když k tobě ve čtvrtek přijde opatrovník s obědem, zeptá se tě, na kolik chceš natáhnout budík. Výlez za úsvitu je zcela nejlepší – rozbřesk je to nejpřirozenější rozsvícení z úplné tmy do úplného světla, které vyvrcholí východem slunce.  Po zazvonění budíku máš půl hodiny na hygienu a snídani. Jakmile jsi připraven, začneš si pomaloučku otevírat dveře (rozsvítit si umělé světlo nedoporučujeme).

Pokud nechceš vstávat za úsvitu, ale více se vyspat, není problém mít budík třeba na 9, pak je ale třeba počítat s tím, že vycházíš do plného světla. 

Ať už vylezeš ráno nebo později, velmi doporučujeme vyrazit hned po výlezu na malou vycházku kolem lysického zámku a jeho zahrad a vyběhnout si na kopec nad zámkem, kde stojí malý dřevěný altán, odkud je skvělý výhled na celé Lysice, na zámek i na východ slunce. V tuto chvíli se ti bude hodit, pokud ses šel do obory projít již před vlezem do tmy. Nebudeš bloudit lesem, půjdeš najisto. (Pro všechny případy však máme v každém prostoru k dispozici mapku celé této oblasti.)

Po vycházce se vrátíš do svého prostoru sbalit si věci a ještě se setkáš se svým opatrovníkem, abyste pohovořili o tom, jaký pro tebe byl pobyt i samotný výlez ze tmy. Můžeš dát svému opatrovníkovi zpětnou vazbu k jeho práci.

Můžete dostat ještě oběd, pokud však spěcháte domů, požádejte opatrovníka o velkou pozdní snídani, abyste se posílili na cestu.

Kdo jede autem, měl by počkat tak dlouho, až si bude skutečně jist, že může řídit. Po týdenním pobytu ve tmě můžeš totiž pociťovat po výlezu na světlo podobné symptomy, jakobys celou noc chlastal – zcela jasné známky kocoviny: Můžou se ti plést nohy, točit hlava, bolet ve spáncích a za očima, můžeš mít žaludek na vodě a možná si nebudeš jist, zda nehodíš šavli. Tento stav však netrvá dlouho a většina lidí do pár hodin usedá za volant a jede domů.

Jak probíhá jídlo a konzultace?

Jednou denně, záměrně nepravidelně, přichází opatrovník s košíčkem plným jídla.

Přinese ti termonádobu s čerstvě uvařeným, teplým vegetariánským jídlem, krabičku s večeřovým salátem, ovoce k snídani na druhý den. Někdy bude i dezert, pečivo a pomazánka, apod. (Směs na snídaňovou kaši a muesli máš celou dobu k dispozici ve své kuchyňce, stejně jako čaje, kávy, a varnou konvici)

Poté, co ti dá jídlo na smluvená místa, zeptá se, zda je všechno v pořádku z technické stránky, (zda nechceš zvětšit či zmenšit porci jídla, postit se další den, nebo jen odlehčit stravu, přitopit, či zda ti něco neschází) a jestli chceš konzultaci.

Konzultace není povinná, naopak, pokud nejsi ve svém procesu zrovna ve slepé uličce a nepotřebuješ svoji situaci s někým probrat, je lepší zůstat i v sociální deprivaci – pomůže to urychlit vnor do větších hlubin tvého nitra. Z mé zkušenosti lidé většinou nepotřebují konzultovat první 4 dny, kdy si užívají lenošení a odpočinku. První výrazná touha probrat svůj proces s někým nastává kolem 5.dne, kdy uhodí Ego a přijde tzv. „krize pátého dne“ a další dny po ní, kdy se proces opravdu silně rozjede.

Jaká je role opatrovníka? A jaká je role tmy?

Opatrovník není důležitý. Pokud máš starost, kdo bude právě tvým opatrovníkem a jak si s ním budeš rozumět, pusť ji z hlavy. Každý vždy dostane přesně takového opatrovníka, kterého potřebuje…

Opatrovník je vlastně jenom taková pupeční šňůra, kterou, coby dítě v matčině lůně, dostáváš každodenně dostatek potravy na dalších 24 hodin… Může ti tu a tam něco poradit, dostaneš-li se ve svém procesu do slepé uličky, ale je velmi důležité pochopit, že opatrovník není tvůj psychoterapeut. Že mu nemusíš převyprávět celý svůj život a všechny problémy rodu až do desátého kolene, ani všechny terapie kterými jsi už prošel. Jak už sám název napovídá, nejedná se o terapii opatrovníkem, ale TMOU. To tma obsahuje v sobě již vše potřebné, aby se udály velké věci – aby z tebe vylezly emoce, bloky a paradoxně díky ní uvidíš vše lépe. (svoji mysl, svá omezující přesvědčení a systémy víry a všechny své pod-osobnosti)

Tma je ženské povahy a pokud ve tmě přijmeš ženskou energii, ženskou podstatu, (která je přijímající, klidná, pasívní) – staneš se jí podobný – pak s ní splyneš a dá ti zakusit velkou blaženost dítěte u matky v lůně. Budeš-li s ní bojovat, snažit se ve tmě mít stále nějaký program, plán, rytmus, kontrolu nad vším, snahu dosahovat cílů (tedy mužské, jangové kvality), budeš ve tmě nešťastný. Půjdeš proti samotné podstatě tmy.

Pamatuj si, že když ti bude nejhůř, kouzelné slovíčko je PŘIJMOUT TO. Přijetí je onen ženský princip, který dělá zázraky. Zkus přijmout, integrovat všechno, co z tebe vyleze. Přijmout všechny své stavy, všechnu bolest, neodporovat… Tohle žádný opatrovník neudělá za tebe.

Sny ve tmě

Většině lidí se ve tmě zdají silné archetypální sny. Nejčastějším snem první noci je sen o SVĚTLE. Jedná se o sen, ve kterém člověk ví, že šel do tmy, že by tedy měla být všude vůkol tma, a přece je světlo! Je-li jeho vědomí méně probuzené, cítí se zklamán nebo podveden, chystá se říct svému opatrovníkovi při první příležitosti, že chce vrátit peníze, že v prostorách není tma, nebo naopak se sám cítí jako podvodník a chystá se přiznat se, že si asi rozsvítil.

Je-li jeho vědomí probuzené, uvědomí si v takovém snu, že to musí být sen a probudí se v něm – ze snu o světle se stane tzv. „lucidní sen“.

Mnozí lidé přicházejí do tmy hlavně kvůli tréningu lucidního snění. Z mé vlastní zkušenosti se to daří lépe těm, kteří ani neví, co to lucidní snění je. 🙂 Aniž by si to přáli, dokáží se probudit až v několika „patrech“ snu. Ti, kteří mají tréning lucidního snění jako hlavní cíl pobytu ve tmě jsou většinou zklamaní. Věci jako lucidní snění totiž nejsou k mání na zavolání. 🙂

Některým lidem se ve tmě přes den, v bdělém stavu, nic neděje. Když se však zeptám na sny, vyprávějí ty nejneuvěřitelnější příběhy, již na první poslech neskutečně nabité archetypálními sděleními. Někteří si jsou velmi dobře vědomi, co jim kterým snem jejich nevědomí vzkazuje, jiní jsou vděční za pomoc opatrovníka s rozklíčením snových symbolů. Tomuto typu lidí proběhne celý proces pouze ve spánku – jejich sny se s každým dalším dnem pobytu vyvíjí, mění se děje, v každém dalším snu zvládají lépe a lépe dané téma a celý proces může vyvrcholit každodenním lucidním sněním, při kterém si dotyčný s plným vědomím volí, jak bude sen pokračovat, zatímco na počátku procesu byl pouhou obětí nebo ve svých snech stále před něčím utíkal – bál se tomu postavit čelem.

Jiným lidem se hlavní proces odehrává v bdělém stavu, silné archetypální sny však přicházejí udat směr jejich procesu – např. opakované živé sny o nějaké osobě poukazují na to, že je nutně třeba podívat se na jejich vzájemný vztah a něco opustit, odpustit, propustit. Sny o agresi můžou poukazovat na to, že je nutné integrovat naši mužskou, agresivní část, případně naše horší Já, apod.

Chcete-li lépe porozumět svým snům, prostudujte si archetypy dle Junga, skvělé je též podívat se na youtube na přednášky Pjéra La Šéze, který tuto problematiku velmi lidsky a humorně vysvětluje.

Jsou však i lidé, kterým se ve tmě nezdají žádné zajímavé sny a i to je zcela v pořádku. Na jedné přednášce jsem se ptala Pjéra, zda i vize a halucinace v bdělém stavu vědomí při pobytech ve tmě mají podobnou váhu jako naše sny. Zda i ty jsou promluvou našeho nevědomí. Řekl, že ano.

Dětství, prenatál a minulé životy

Ve tmě je možné vysledovat retrospekci tvých vzpomínek: nejprve se ti honí hlavou nedávné vzpomínky, postupně se týkají stále starších věcí, např. vybavují se ti detaily naprosto zapomenutých dějů z dětství, (není vyjímkou ani to, že si dotyčný nepamatuje na nic z dětství a ve tmě se mu vše začne přesně vybavovat!).

Přímo úměrně délce pobytu ve tmě se vzpomínky posouvají skrze porod k prenatálu, do Barda a naposledy až do minulých životů.

V této fázi vybavování si je možné jednak odpustit všem, s kým máš něco nedořešené, nebo podívat se na motivy své duše inkarnovat se právě na planetu Zemi před svým narozením. Je možné podívat se na svůj úkol, dharmu, se kterou přicházíš a kterou máš naplnit tím, že „JSI přesně tím, KÝM JSI“.

Co je to krize pátého dne?

KRIZE přichází kolem 5. dne. Mnoho lidí mi oznámí, že už to pro ně nemá cenu. Že jim už tma dala vše, co mohla. Tehdy je to pouze převlečené Ego, které se teď už vážně začíná nudit nebo bát, co vše by z tebe mohla tma „vytáhnout na světlo“ 🙂

Ego tuší velké věci a bojí se jich. Největší dary tedy přicházejí většinou 6. a 7. den, těsně po tom, co překonáš krizi Ega a neodejdeš předčasně. Tyto dary se většinou týkají odkrytí nějakého velmi hluboko ukrytého „pokladu“, např. vhledu do minulých životů i s pochopením, jak tato zkušenost ovlivnila tvé dnešní chování, strachy, bloky či fóbie…

Ne vždy je to příjemné poznání, o to víc je však osvobozující! 🙂 Často je to průlom k doposud skrytým informacím, ke kterým jsi se snažil dostat – často neúspěšně nebo částečně úspěšně – skrze metody jako kineziologie, rodinné konstelace, regrese, apod.

Setkání s dušemi a jinými entitami

Ve tmě lidem často začnou chodit duše blízkých zemřelých, kteří s nimi mají něco neuzavřeného. Není třeba se jich bát, je to jedinečná šance tyto vztahy dočistit a tyto duše nechat odejít!

Kromě duší je možné vnímat tam i různé další entity (ať už z nižšího nebo vyššího astrálu – např. Anděly, nebo mimozemské bytosti).

Stejně tak je možné pozvat si duši kohokoliv živého, abychom jí mohli v klidu sdělit vše, co nás ve vztahu s ní trápí. Lidé si takto často povídají na úrovni duše s některým z rodičů, se svým partnerem, se kterým mají problematický vztah nebo s dušemi vlastních dětí.

Bytosti, které takto kontaktujeme, obdrží naši zprávu, přestože ne na bdělé úrovni. Mnoho věcí se tak může v realitě pohnout k lepšímu.

Systémy víry a vyjeté koleje

Lidé si ve tmě začnou uvědomovat, co v životě dělají, s kým a jak žijí v hluboko vyjetých kolejích, versus jak vždycky chtěli žít, s kým a jaký život. Začne jim docházet, že jsou to právě oni, kdo by měl režírovat svůj vlastní život a určovat mu směr. Že neexistuje žádná omluvitelná výmluva, proč děláme co nás nebaví, místo toho, co skutečně chceme.

V tomto momentě radím lidem vysledovat jaké systémy víry nám BRÁNÍ být sami sebou. Následuje rituální vracení systémů víry, které nás blokují, těm, od kterých jsme je převzali (např. rodiče, bývalí partneři, guruové apod.) Proces osvobození, vyčištění svého vnitřního skladiště nepotřebných, převzatých postojů a názorů. Přeprogramování. Konstruktivní vytvoření si svých vlastních systémů víry. Dovolení si všeho toho, co jsme si doposud nedovolili.

Je možné popustit uzdu tvůrčí představivosti a představit si to, co jsme si vždy přáli, ale díky svým strachům a blokům nedokázali realizovat. Velmi často se tam spustí samovolný proud inspirace k novému nebo stávajícímu byznysu, včetně detailů, JAK to uskutečnit, koho oslovit, atd. Od odhalení našich omezujících systémů víry se tedy posuneme k tvoření své nové reality na jemnohmotné úrovni, odkud se může postupně zahustit až do našich hmotných světů.

Techniky do tmy

Někteří lidé tvrdí, že během tmy by se neměly používat žádné techniky, nýbrž sedět a přebývat v čirém Bytí.

Já tvrdím, že zažívat čiré Bytí je něco jako „vyšší dívčí“ 🙂 a nedostaví se na zavolání! (Zejména, žijeme-li celý život hlavně ve své mysli a posloucháme své Ego, aniž bychom si uvědomovali, že tak činíme.)

V tom případě nám můžou být následující techniky více než nápomocné…

Vipasána, Tichý pozorovatel a "Kdo jsem já"?

Mnoho lidí přicházejících ke mně do tmy prošlo vipasánou. Jiní mají zkušenost s technikou tichého pozorovatele, jiní znají Ramanu Maharishiho a jeho „átmavičáru“, neboli techniku sebedotazování: „Kdo jsem Já?“

Všechny tyto techniky mají společného jmenovatele: Nic si nevizualizovat, pouze „zapnout BDĚLÉHO POZOROVATELE“, který nic nehodnotí, nesoudí, pouze sleduje vše, co se ve vás odehrává.

  • Uvidíme svou hlučnou Mysl, která nám předkládá různé vzpomínky na minulost a plány do budoucnosti, neumí však operovat s přítomností.
  • Uvidíme své Ego jak hledá, čím se zabavit a když ho ve tmě všecko omrzí, začne nám důrazně vysvětlovat všechny důvody, proč musíme předčasně odejít z temnoty .
  • Uvidíme Cenzora, který na nás stále dohlíží, zda jsme plně efektivní a produktivní a zda plně využíváme svého draze zaplaceného času ve tmě.
  • Uslyšíme Vypravěče, či Komentátora, který už vypráví chlapům v hospodě (nebo ženským u kafíčka), jaké to bylo ve tmě, přestože jsme tam strávili teprve necelé odpoledne!
  • Můžeme uslyšet i tichý hlas svého Srdce nebo ještě tišší hlas naší Duše, která nás do tmy poslala.
  • A uslyšíme jejich monology, dialogy a spory…

Je možné představit si svůj vnitřní svět jako jeviště, na které vstupují různé postavičky a každá se chce vyjádřit. Někdy jich je tam hned několik naráz a někdy spolu zahrají i zajímavé drama. Tvůj bdělý pozorovatel sedí jako jediný divák v hledišti a sleduje tu podívanou. Nesoudí, je si vědom toho, že je to jen divadelní hra…

Dávám lidem za úkol zmapovat si své nitro – rozpoznat navždy tyto hlasy jeden od druhého, zjistit kdo z nich hovoří nejhlučněji (např.hlas Mysli nebo Ega), kdo z nich vládne těm ostatním, který z nich ovládá i nás? Který z nich poslechneme, když se o něčem rozhodujeme? A který je naopak velmi slaboučký, protože ho přes hlasitost jiných není dobře slyšet? (Třeba právě hlas naší Duše.)

Po nějaké době je možné obrátit pozornost na samotného Pozorovatele: odkud vyvěrá jeho pozornost (tedy energie)? Kde je jeho Zdroj?

Zde začíná vnitřní práce známá jako Átmavičára – sebedotazování: „Kdo jsem Já?“ Nejprve je třeba zjistit, kdo opravdu NEJSME. Jakmile identifikujeme všechny vrstvy našeho Já, které nejsou skutečné a přestaneme se s nimi identifikovat, je velká šance, že zahlédneme naše skutečné Bytí, Podstatu, pravé Já – jeho Zdroj.

Bohužel, pro mnoho lidí je tohle absolutní sci-fi a nevědí vůbec o čem mluvím, když jim radím takto ve tmě pracovat. 🙂

Dělání NIC

Ve tmě je nejlepší nedělat NIC. To je však to nejtěžší. Málokdo umí „nicnedělat“.

Stejně tak je pro lidi těžké přijmout, když se jim ve tmě „nic neděje“. Naše společnost nás stále vede k „něčemu“ a k „dělání“. Já osobně to nazývám „něcismus“. Stále se musí něco dělat a něco dít. Za něco jsme byli pochváleni, za nic a nedělání nám vynadali. Byli jsme vychováni k tomu, abychom dosahovali stále nějakých viditelných výsledků a něco vyměňovali za něco.

Když tedy zaplatíme spoustu peněz a dostaneme NIC, cítíme se právem rozhořčeni. Máme chuť reklamovat to. Pokud se někdo nachází v tomto stavu, ráda říkám vtip o Dalajlámovi, jak dostal k vánocům velikou krabici, ve které nic nebylo. Dalajláma ji otevře, zjistí že v ní nic není, a vykřikne: „Jé, NIC! To jsem si vždycky přál!“

Rozdíl mezi námi a Dalajlámou je jen ten, že my ještě neumíme ocenit NIC. K tomu je třeba projít až do dna „něcismem“ a mít ho zcela naplněný. Pak jsme teprv připraveni ocenit ticho a prázdnotu.

Pokud se Vám tedy ve tmě nebude nic dít, odolejte pokušení něco dělat a může se stát, že zažijete čiré Bytí. To je však další věcí, kterou nelze nijak „dosáhnout“ pilnou sádhanou, nelze ji ulovit ani vydřít. Je to odměna za to, že vše pustíte a nebudete už NIC chtít. A tehdy to přijde…

Katarze a odpuštění

V prožívání samotného Bytí nám brání různé nedořešené věci nabité negativními emocemi, které jsme potlačovali, protože jsme nevěděli, jak se k nim postavit. Můžeme je objevit i tichým pozorováním – náhle si uvědomíme, že tam jsou. Strachy, nenávisti k druhým i k sobě, nenaplněné touhy.

Všechny tyto věci ve tmě rády vyplouvají na povrch i samy o sobě a někdy je nutné použít nějaké techniky na jejich zpracování a dočištění. K tomu je většinou třeba:

1) uvědomit si je a přijmout, že je máme,

2) dovolit si katarzi – nechat je ve vší síle vyjít na povrch a prožít je, ať je to třeba zlost na druhé nebo na sebe sama.

Někdy je třeba vykřičet se, nadávat někomu sprostě, říct, co bychom mu nejraději udělali, příp. si představit že jsme to udělali!

3) pak teprve může přijít skutečné odpuštění (od slova od-pustit ze sebe negativní emoce)…

Jarda Dušek to nádherně vysvětluje ve svých Dohodách, když říká, že neodpouštíme „někomu“, ale „ze sebe“ (své negativní emoce) podobně, jako když se nám chce čůrat a máme plný močák. Od-puštění moči z močáku je úlevou hlavně pro nás samotné. Představ si, že močák je tvůj energetický systém a moč jsou negativní emoce, které v sobě zadržuješ. Vymočení se je právě tou KATARZÍ, potřebnou k tomu, aby v tobě zavládl mír a dokázals druhého vidět tak, jak je.

Vnory aneb "Hearttravelling"

Tuto metodu jsem se naučila od svého bývalého přítele, německého psychologa a jogína Rolanda Seybolda, který ji vyvinul a dodnes ji praktikuje v Německu. S velkým úspěchem jsem ji mnoho let používala (pod zjednodušeným názvem „VNORY“) při provázení jednotlivců a předávala skupinám terapeutů. V poslední době ji velice úspěšně používají mí klienti během pobytů ve tmě.

Jedná se o vnor hluboko do naší psychiky, kde sídlí naše archetypální bytosti: vnitřní Dítě, vnitřní Žena, Muž, Matka – Země, Otec – Bůh, nejhorší Já, vyšší Já – náš vnitřní Guru atd. (Tyto archetypy popsal důkladně již C. G. Jung.)

Je to hearttravelling , tedy cestování skrze srdce, – nikoliv mysl! Nepředstavujeme si, nevymýšlíme si, obrazy se z nitra objevují samy, archetypy k nám promlouvají, sdělují nám důležité věci o nás samých, lidech v našem životě, našem životním stylu.

Touto metodou se učíme naslouchat našemu nitru, přepnout z hlavy do srdce.

Touto metodou můžeme „vrátit“ lidem z našeho života to, co nám dali, co však nikdy nebylo naše (názory, postoje), ale my jsme to z lásky k nim přijali a teď to zatěžuje naše nitro.

Můžeme se tak energeticky odpojit od blízkých (rodičů, partnerů, dětí, přátel), se kterými máme – ať už jednostranně nebo oboustranně – upírský vztah (tj. nezdravý, manipulační), nebo osvobodit bytosti z našeho „vězení srdce“.

Je možné jít do prenatálu, do dělohy, do barda či minulých životů a získat tak informace, jak o našem poslání (dharmě), tak o kletbách a slibech, kterými jsme se v minulosti zavázali, abychom tyto energetické blokace mohli rozpustit. Častosti a tématům vnorů se meze nekladou.

Je to úžasná a bezpečná metoda, jak získat přístup k veškerým informacím ve svém nitru.

Vnor je kombinací imaginace a obrazů, které necenzurovaně přichází z nitra. Hlídej svoji mysl, aby skutečně nezasahovala, nekomentovala to, co přichází a nechtěla to měnit. Vždy je třeba prvně spatřit TO, CO JE – pak se s tím dá dále pracovat.

Kdo má problémy s imaginací, nechť se ptá např.: Co cítím? Jaké mám pocity, či jiné vjemy?(horko, chlad, dobrý pocit, strach, apod.)

Každý vnor začínáme hlubokou relaxací celého těla, buďto vleže, nebo vsedě, dobře zakrytí a vyčůraní.(vnor může trvat i několik hodin, proto je dobré dobře obstarat fyzické tělo, aby nás nevyrušilo pocitem chladu apod.) Postupně s každým výdechem se zbavujeme napětí a uvolňujeme tělo od chodidel až po hlavu. Pak položíme ruku na srdce a procítíme ho. Řekneme své mysli: Děkuji ti, že mi tak dobře sloužíš, ale teď tě chvíli nebudu potřebovat, máš ode mě prázdniny! I já sám si dávám prázdniny od všech světských povinností a závazků. Jsem pouze TEĎ a TADY, se svým srdcem…

Při vnorech je důležité mít stále pootevřená ústa a vše, co říkáš, říkej NAHLAS.(skutečně nahlas, tedy ne pouze v duchu). To pomáhá obnovit vědomé spojení tvého Vědomí s jednotlivými archetypy!

Příklad:

OTEVŘENÍ SRDCE – brány pro vnory

Základním vnorem je navštívení a poznání našeho srdce. Tak často pobýváme ve své mysli, že už ani neslyšíme hlas svého srdce. Nechodíme se s ním radit, je doslova jako opuštěný dům s vyhaslým krbem, kde dávno nikdo nebyl…

Polož si levou ruku na srdce a s nádechem a výdechem vstup do dveří, na nichž je nápis MÉ SRDCE. Rozhlídni se kolem sebe a aniž bys to soudil, prohlížej si, co vidíš.

Většina lidí vidí nejprve něco jako louku, na které stojí stavení. Jdi k tomu stavení, ať je to cokoli (malá roubenka, palác, katedrála, svatyně, ruina, pancéřový bunkr…) vejdi dovnitř a rozhlídni se, jak to tam vypadá. Jak se tam cítítš? Všímej si detailů: je tam světlo nebo tma? Špína, či krásně uklizeno? Je tam útulno, jako když tam někdo přebývá, nebo prázdnota opuštěné ruiny? Hoří tam oheň, krb, svíce? Jsou tam živé květiny? Cítíš se tam dobře, nebo stísněně?

Pozdrav (nahlas!) své srdce slovy: Zdravím tě, mé srdce!“ Nebo jakkoliv to sám cítíš. Nic si nedomýšlej – čekej na jeho odpověď. Pak se ho zeptej: „Jak se cítíš?“ Druhá otázka zní: „Co pro tebe můžu udělat?“

Naše srdce si často postěžuje, že k němu málo chodíme. Že jeho hlas ignorujeme, když k nám promlouvá. Že se cítí opuštěné, neútulné. Často nás požádá abychom to tam trošku zvelebili, prohřáli, zabydleli. Tohle je moment, kdy začneme používat naši vlastní představivost, abychom tam vše změnili: vyvětráme, uklidíme, zvětšíme prostor, zařídíme textiliemi a květinami, otevřeme okna a dveře…

Vytvoříme si též jednu velmi příjemnou místnost jen a jen pro sebe, do které můžeme vstoupit když jsme unaveni vnějším světem a potřebujeme spočinout sami ve svém srdci.

Pokud nám srdce odpoví na otázku jak se cítí, že je osaměné, slíbíme mu, že za ním budeme chodit častěji, třeba i každý den na chviličku, abychom s ním udržovali vědomý kontakt.

Může nám též dát cenné rady týkající se našeho života, našich vztahů a rozhodnutí a co změnit ve svém životě, aby bylo naše srdce stále šťastné, otevřené a živoucí.

V srdci je též spousta dalších dveří, jsou po obvodu jedné velké místnosti. Tyto dveře používáme pro vstupy k dalším archetypům v našem nitru.

Vždy procházíme nejprve naším srdcem, neboť je to hearttravelling – cestování skrze srdce.

Všechny vnory naleznete pohromadě v e-booku, který si můžete zdarma stáhnout zde:

stáhnout zdarma e – book „Vnory“

Domácí strava – skvěle se najíš

Čerstvé suroviny

  • Jídlo ve tmě u Štědřicha je vždy čerstvé, vegetariánské, doma vařené, často používáme i biosuroviny z vlastní zahrádky.
  • V létě ti na požádání dodáme i bylinky na čaj jako mátu, meduňku, oregáno apod. Vždy tu je taky hojnost rukoly.
  • Zhruba 1-2 x týdně upečeme buchtu, dort nebo štrůdl.
  • Dle sezónního ovoce a zeleniny můžeš dostat jako překvapení pohár, pudink, smoothie nebo nějaký „mls“ (např. domácí tiramisu nebo raw dort).
  • V jídle můžeš najít i jedlé květiny jako denivky, měsíček, pampelišky, sedmikrásky nebo lichořeřišnice…

V poslední době však tíhneme v létě spíše k veganské a živé stravě, v zimě víc vařené…

Jak často?

S jídlem na dalších 24 hodin za Vámi chodíme 1x denně, záměrně nepravidelně. To abychom Vám tím nespustili I.P.Pavlovův reflex – totiž slintání v jistou denní dobu. 

Košík jídla na 1 den bude vždy zahrnovat

  • Jedno teplé jídlo k obědu –  v kvalitní termonádobě, (kromě výjimek v horkých letních dnech, kdy můžete dostat třeba studený bramborový salát)
  • Misku zeleninového salátu k večeři, pomazánka a pečivo nebo těstovinový salát, palačinky naslano apod.
  • K snídani dáváme ovoce nebo ovocné smoothie
  • Směs na snídaňovou kaši či sypká směs (muesli, granola, cornflakesy apod.) je k dispozici po celý týden v kuchyňce, na požádání i chléb, máslo, nebo mléko či veganské mléko
  • V každé kuchyňce je malá lednička, kde ti vydrží i vlastní zásoby jogurtů, sýrů, či čehokoliv, co si chceš ve tmě vychutnat

Kuchyňka ve tmě obsahuje

krom ledničky a varné konvice i různé čaje (zelený, černý a bylinkový) a různé kávy (lógrová, rozpustná, melta), smetánky do kávy, sůl a pepř, tmavý cukr. Po celý pobyt je k dispozici směs na snídaňové kaše nebo směs domácí granoly, cornflakes, apod.

Chceš to jinak?

  • Nebude-li to vyžadovat absolutní překopání našeho zaběhlého stylu vaření, pak ti rádi vyhovíme. Pokud by však byly tvé jídelní požadavky příliš individuální a bylo by ti třeba vařit extra, může tě opatrovník požádat o extra příplatek za čas a práci navíc.
  • Striktně veganskou, raw nebo bezlepkovou stravu je nutno hlásit předem.
  • Celiakům můžeme dávat místo pečiva bezlepkové chroustací chleby, nebo víc přílohy od oběda.

  • Něco ti ve tmě schází? Požádej opatrovníka, aby ti to koupil. Pak se vyrovnáte. Počítejte ale s tím, že ne všechno je v Lysicích k mání.

Co nám musíš říct

  • Nezbytně nutně musíme vědět, máš-li na něco alergii.
  • Ve svém zájmu nám řekni, co nemáš rád – rádi se tomu při sestavování jídleníčku vyhneme.

Velikost porce

nám nahlásíš při nástupu do tmy.

Potřeba jíst se většinou v průběhu pobytu zmenšuje, můžeš mít ale i vlčí hladyneboj se říct si o porci navíc! Pro nás je důležité, aby byli všichni spokojení a dosyta najezení!

Někdy nebudeš schopný jíst vůbec, třeba kvůli psychice, nebo se rozhodneš jeden den postit – vždy je však třeba nahlásit nám to předem, abychom uvařili o porci více nebo méně. Díky!

Co obsahuje košík na 1 den?

Tak například…

Prohlubte svůj vztah

I jediný den strávený společně ve tmě může být velmi léčivý!

Pobyt ve tmě mohou absolvovat i partneři nebo přátelé společně, případně i rodič a dítě. Stejně jako je tma pro jednotlivce důležitá pro jeho setkání sám se sebou a svou duší, partnerská tma je pro pár důležitým znovusetkáním partnerů – jeden s druhým, beze spěchu, bez času (chronos) – setkání jejich duší i těl v přítomném okamžiku.

  • Pokud se jedná o harmonický vztah, prožijete zřejmě „pouze“ vděčnost za to, že můžete být spolu a máte na sebe zdánlivě nekonečný čas (kairos). Může to být čas přijetí nových párových vizí „zhůry“ a nastavení hodnot a směru, kterým se chcete jako pár ubírat.
  • Pokud jste čerství milenci, může mít vaše setkání (krom nových milostných zážitků) nekonečně nový rozměr. Rozhodně i takový, o který jste nežádali. (Věci z hloubky se ukazují rychleji, než na světle!)
  • Pokud se pokoušíte počít dítě, může to být pro vás velmi posvátný čas, kdy se díky tmě naladíte nejen na sebe navzájem, ale i na duši vašeho dítěte.
  • Pokud spolu procházíte krizí, může to být čas, kdy se pokusíte naladit jeden na druhého a skutečně se nacítit, sou-cítit a problém vyřešit, ne jen nekonečně ho řešit.
  • Tma nutí pár spolupracovat, konstruktivně komunikovat (např. o tom, kdo co kam dal, kdo si co vzal apod.) a být „společně bdělí“.
  • Komunikace páru ve tmě je nutná, i když tma mění její ráz i četnost – můžete cítit potřebu společně dlouho mlčet anebo si naopak otevřeně promluvit o všem, co vás už dlouho tíží a na co jste doteď nenašli odvahu a ten „správný čas“. (Prostudujte si doma principy tzv. „vědomé komunikace“. Bude se vám hodit ve tmě i v životě.
  • Tma nutí k pravdivosti.
  • Tma otevírá i téma smrti. Ve vztazích znamená smrt rozchod či rozvod. Jde o princip „žít se smrtí beze strachu“ (ve všech jejích podobách) – což pro pár znamená naučit se skutečné čisté lásce v nevlastnění, nelpění a „netrvání na trvání vztahu“.

Tato zkušenost je pro páry velmi cenná a léčivá – dopřejte si ji.

Pár v jednom prostoru má slevu celkem 2.000 Kč za týden.

Chcete-li však soukromí, (ve vedlejším prostoru nebude nikdo cizí) rezervujte si raději oba prostory – patro i podkroví. Získáte i možnost pobýt každý sám, i spolu, dle přání.

„Restart partnerství“

Nemáte na sebe s partnerem ČAS a tento stav už trvá moc dlouho? Je čas zalézt spolu do tmy, kde ILUZE ČASU mizí a vy se zase setkáte v nekonečném TEĎ. Dejte svému vztahu dárek: čas nekonečného mazlení, vědomých doteků, povídání si, milování…

I kratičký pobyt udělá divy! – Proto jsme začali nabízet i pobyty na 1 den a dvě noci, které si může dovolit každý – jak finančně, tak časově.

Krátké termíny vyhlašujeme, jen když se některý týden neobsadí. Sledujte náš objednávkový systém, nebo na sebe nechte kontakt, napíšeme vám.

Kolik masáž stojí?

Cena hodinové aromamasáže je 1000 Kč. Platí se až na konci pobytu, až je jisté, že proběhla. 

 

Speciální aromamasáž

Proč si ji dopřát?

  • Tělo je ve tmě často mnohem ztuhlejší
  • Tato masáž uvolňuje „zamrzlé“ emoce z nitra
  • Díky zrakové deprivaci dokážeš mnohem intenzivněji prožívat ostatní smysly jako hmat (dotyk) a čich (aromaterapeutická složka masáže)

Čím masírujeme

Na aromamasáž používáme výhradně éterické oleje v jedlé kvalitě nebo panenský kokosový olej s éterickými oleji dle tvého přání.

Masíruje opatrovník, nebo externí maséři. 

 

Ostropestřecová kaše

Štěpánka vyrábí domácí kašičku z Ostropestřece mariánského a za studena lisovaného ostropestřecového oleje. Máme slané i sladké verze: s lahůdkovým droždím, s kakaem a rozinkami, mákem a skořicí…

Když přijdeš k nám do tmy, můžeš si zakoupit ochutnávkovou lahvičku na týdenní kúru. Pokud budeš cítit, že ti dělá dobře, můžeš si koupit větší balení s sebou, nebo dalším členům rodiny jako dárek.

Ostropestřec mariánský:

Současná legislativa mi nedovoluje napsat léčivé účinky této bylinky, ani aktivní proklik na herbář, či wikipedii. Naštěstí jsou jeho účinky tak profláklé, že je zná 11 z 10 Čechů. Pokud ho přesto neznáte, prosím vyhledejte sami, stojí za to!

Ostropestřec je nejúčinnější v podobě rozemletých semen na velikost zrnek písku – v této podobě obsahuje nejvyšší možné množství účinné látky. Rozdrcená semena nakládáme do ostropestřecového oleje, lisovaného za studena, aby se zastavil proces oxidace rozdrceného semena na vzduchu a drť si tím uchovala déle účinné látky.

Kromě těchto dvou ingrediencí obsahuje naše směs i lahůdkové droždí, které ji nejen vylepší chuťově, ale také obohatí vysokým obsahem vitamínů skupiny B – je jedním z nejbohatších zdrojů těchto vitamínů vůbec!

Sladká verze, tzv.“nutella“: zejména pro děti ale i pro lidi, kteří mají rádi hořkou chuť jen v podobě čokolády 🙂 Obsahuje krom ostropestřecových semen a oleje i kakao, rozinky a perníkové koření.   

 

Ostropestřecovou kaši je možné zakoupit v různých  baleních:

  • 200 ml (kúra cca na 10 dní) 300 Kč
  • 330 ml (kúra na 10 – 14 dní) 450 Kč
  • 720 ml (měsíc a půl) 720 Kč

Doporučené dávkování: 1 čajová lžička 1 – 3x denně, (děti až od 5 ti let), uchovávat v chladnu, povrch kaše udržujte pod hladinou oleje. Nevhodné pro těhotné a kojící ženy – jedná se o detoxikaci.

Pokud jdeš k nám do tmy, dostaneš ji automaticky jako dáreček od nás! 

Pokud do tmy nejdeš, ale chceš ji koupit sobě nebo někomu z přátel, stačí mi napsat email na: stepanka@dotekpritomnosti.cz  a já ti pošlu platební údaje a kuchařku v elektronické formě. (dvd už došly) Cena je 150 Kč.

     

    Štěpánčina kuchařka ze tmy

     

    Lidé ve tmě se stále dokola ptali na recepty jídel, která jim nosím, až jsem se rozhodla, že je jednou pro vždy sepíšu do podoby „Kuchařky ze tmy u Štědřicha“.

    A tak v roce 2014 vznikla tato kuchařka na dvd, plná receptů a barevných obrázků. 

    Co v ní najdeš?

    • 50 receptů hlavních vegetariánských jídel
    • 15 receptů vegetariánských polévek
    • 10 receptů vegetariánských pomazánek
    • pickles, kimchi a čalamády
    • 15 receptů chleba, placek a sladkostí
    • různé rozvary, čatný a pesta
    • tipy na přípravu raw dobrot
    • a makrobiotická dieta Dr. Oshawy
    • a mnohem víc…

     

    Bionická deka

    Abych pomohla svým klientům zažít kromě temnoty i dokonalé odstínění od všech negativních vlivů okolního světa, pořídila jsem Bionickou deku. 

    Co je to Bionická energetická deka?

    Je to speciálně vyvinutá pomůcka pro maséry, terapeuty a každého, kdo si chce harmonizovat svoji životní energii. Materiál, z kterého je vyrobena, je výsledek kosmického výzkumu, používá se pro skafandry kosmonautů. Odstiňuje vaše tělo od všech vnějších (elektromagnetických a jiných) záření, uvnitř však zesiluje elektromagnetizmus vašeho vlastního srdce. To působí léčivě a regeneračně pro všechny buňky vašeho těla.  Pomáhá z těla odstraňovat volné radikály, uvolňuje napětí, stres a stabilizuje účinky jiných terapií. Pravidelné užívání pomáhá předcházet onemocněním,  navrací tělo do rovnováhy, omlazuje a regeneruje. 

     

    Běžně se cena jednoho sezení s dekou pohybuje kolem 250 – 300 Kč, já jsem se však rozhodla pro cenu 150 Kč za sezení, nebo 300 Kč za 24 hodin, abyste si mohli deku dát častěji a pocítit tak její blahodárné účinky.

    Přečtěte si o dece více! (jak funguje, kontraindikace atd.)

    číst více o Bionicblanket

    Výsledek kosmického výzkumu

    Bionicblanket pochází z ruského kosmického výzkumu. Složení je po­dobné tomu, jaké se používá ve skafandrech kosmonautů na ochranu proti škodlivým vnějším elektromagnetickým polím. Vědci zjistili, že speciální metalické složení vyvolává významné pozitivní zdravotní změny. Tkanina, kterou vyvinuli, funguje jako energetické zrcadlo, které odráží elektromagnetické záření našeho srdce zpět do těla. Výsledkem je obnova a harmonie přirozených toků energie, která napravuje nedokonalosti a zlepšuje celkový zdravotní stav. Kosmonautům používajícím tuto technologii se podařilo udržet si vy­nikající zdraví pod velkým psychickým i fyzickým stresem. Pravidelné používání deky umožňuje tělu získat zpět svou přirozenou sílu, která je tak samozřejmá v mládí, kdy má organismus mnohem větší schopnost regenerace. Uklidňující účinek je okamžitý.

    Využití energie elektromagnetického pole srdce

    Srdce je motorem těla a hlavním centrem energie. Je to zdroj elek­tromagnetického záření, které dosahuje až několik metrů kolem těla. Elektromagnetické záření má podstatný vliv na zdravé fungování všech buněk v našem těle. Srdce je naším nejpřirozenějším zdrojem této energie. Elektromagnetická energie vyzařovaná naším srdcem je tedy ideálním prostředím pro posílení a harmonii organismu. Dokáže totiž nabíjet jednotlivé buňky, které tak získávají větší odolnost a životaschopnost.

    Účinky Bionicblanket

    Bionicblanket je určena pro všechny, kdo chtějí dosáhnout snížení stresu, celkového zvýšení energie, vitality a dosáhnout lepší kvality života.  Všem přináší celkové zlepšení nejen fyzické, ale i psychické pohody. Je ideální proaktivní sportovce, v regenerační fázi urychluje uvolnění svalů a svalových křečí. Je vhodná ke zmírnění otoků asnížení rizika vzniku zánětlivých procesů. Hlavní léčebné účinky přikrývky jsou analgetické, protizánětlivé a anti-edematózní. Tkanina je proložená fóliovými stínícími vrstvami. Ty slouží jako speciální štít. Speciální vlastnosti fóliových vrstev poskytují léčebné a preventivní účinky.

    Stručně shrnuto

    BionicBlanket je výbornou pomůckou jak pro maséry, kosmetičky a terapeuty, kteří pracují s lidmi, tak i pro každodenní domácí použití po náročné práci při únavě, či při zdravotní rekonvalescenci. Pomáhá odstraňovat stres, ale má i silné detoxikační  a termoregulační účinky. Můžete ji nabízet Vašim klientům pro posilující relaxaci, nebo ocenit její účinky po náročném dni sami na sobě. Je produktem ruského kosmického výzkumu a certifikovaná jako psychoemocinální regulátor.

    Jednoduše sebe, nebo své klienty do deky zabalíte a necháte až 40 min. relaxovat v jejich vlastním posíleném energetickém poli. Přitom nespotřebováváte žádnou elektrickou energii, neboť BionicBlanket je pasivní a není zapojená do sítě.

    S čím Vám bionická deka pomůže:

    • uvolňování psychického i fyzického napětí
    • zvyšování odolnosti vůči stresu
    • urychlení rekonvalescence i rehabilitace po nemoci,operaci či zranění
    • zesílení efektu léčivých terapií a masáží
    • zrychlení regenerace svalů po sportu
    • odstranění poruch spánku
    • posílení imunitního systému
    • zvýšení mozkové aktivity a snížení srdeční zátěže
    • regulace psychoemocionálních poruch

    Při komplexní terapii je bionická deka indikována při onemocněních:

    • centrálního nervového systému
    • periferního nervového systému (zvýšená svalová únava)
    • vegetativního nervového systému (astenicko-vegetativní poruchy)
    • kardiovaskulárního systému (hypertenze I. a II. stupně)
    • nervového a psychického rázu (astenická neuróza, afektivní poruchy)
    • podpůrného a pohybového aparátu (osteochondróza, artritida).

    Kontraindikace:

    • implantované elektrická zařízení

    • novotvary, tumory a onkologická onemocnění
    • akutní infekční onemocnění, horečnaté stavy
    • aktivní formy tuberkulózy
    • akutní infarkt myokardu
    • srdeční a plicně-srdeční vady

    UPOZORNĚNÍ:

    V místě působení terapeutické pomůcky se mohou objevit krátkodobé pocity diskomfortu (bolest, pálení, horkost, svědění, vyrážka, otok ad.), které však nejsou kontraindikací použití výrobku. Uvedené symptomy jsou pouze reakcí organismu na léčebné účinky. I při jejich výskytu proto doporučujeme v proceduře dále pokračovat.
    Ve vzácných případech může pacient při prvních procedurách pociťovat také nepatrnou bolest v některé části těla, bolest hlavy, nevolnost. V takových případech je žádoucí v proceduře pokračovat až do zeslábnutí nebo vymizení symptomů.

    Řekli o nás

    Tma po vás nic nežádá… Tma nic neočekává… Jen je… Bez potřeby prožívat sebe sama… Stává se kořenem, náručí i srdcem… Pramatkou a lůnem veškerého…

    Tma vám dá totální pozornost vůči každému pohybu, každé myšlence, záchvěvu energie… Dá možnost prožít svou velkolepost a nicotnost zároveň… Tma je laskavá. Díky tmo, já se vrátím!

    Danča Čechmanová

    jogínka, zakladatelka Punkjoga centra v Brně, http://punkjoga.cz/

    Tma je pro mě místo, kde jsem se potkala se svou duší, místo, kde jsem pochopila, že jediná omezení v našem životě jsou ta, která si vymyslíme.

    A ve tmě jsem si uvědomila, že i kdybych procestovala celý svět, tak sama před sebou neuteču – že nejlepší cesta je cesta dovnitř sebe sama.

    Markéta Kolísková

    Markol - raw tyčinky, https://www.feelgoodfamily.cz/znacka/markol/

    U Štěpánky ve tmě jsem byla na krátkém pobytu a překvapila mě hloubka mého prožívání! Spousta snů, jež Štěpánka pomáhala vyložit, plastické a barevné vidění energií jako třeba chapadla starých vztahů, která jsem mohla uchopovat rukama a sundávat ze sebe.

    Zaplavily mě také živé vzpomínky na minulé životy v klášterech. Prožívala jsem je se všemi emocemi přímo na těle. Se všemi detaily, které se nedají vymyslet, včetně mého řádového jména, s celou atmosférou, jaká tam kdysi byla. Ve tmě, uzavřená v zahradním domečku, jsem znovuprožila všechnu tu starou horlivost, provinilost, svatost, bičování i utajené sexuální praktiky, které hbitě vypluly z mého podvědomí. Tma způsobila jasné vnitřní vidění na mé temné stránky…

    Rušila a rozpouštěla jsem přes modlitby své dávné sliby a přísahy, které mě nevědomě blokovaly až do teď. Velmi se mi ulevilo.

    Pobyt ve tmě byl jako křest pro nový život. Po vyjití ven jsem vnitřně uviděla celý ten minulý život, co mě tak ovlivňoval, jako malý a schoulený, oproti velikosti Vesmíru a Života.

    Po návratu domů jsem sepsala své prožitky do básně. Tu jsem později spolu s mými zkušenostmi ze tmy mnohokrát použila pro své klienty, jež ve svých energetických tělech nesli podobné záznamy jako já.

    Pobyt ve tmě můžu jedině doporučit, těm, kdo mají odvahu a ochotu se na sebe podívat fakt do hloubky.

    Markéta Černocká

    terapeutka, lektorka rodinných konstelací, organizátorka zážitkových akcí, http://www.praminky.cz

    Ve tmě u Štědřicha jsem potkal svou životní lásku…

    Ondřej Fiala

    student

    Čekala jsem hodně a dostala jsem víc. Prázdné NIC.

    …A také možnost zastavit se, dokončit, co bylo započato – smrti i porody, zahojit stará zranění… smíření, zdraví až do morku kostí. Klid v ženském živém těle.

    …Humor – třeba, když tak sedíte ve Tmě a objeví se vnitřní dialog: ”Co děláš? Koukám z okna.”

    …Moudrost – nenechávej Tmu ve Tmě. Nech Ji jít s Tebou, ať vidíš jasně ve Světle. 

    …Péči Štěpánky v exklusivním podání.

     Tma 

    Terapeutka bez terapie,

    zrcadlo bez zrcadla.

    Slyšíš, jak srdce bije,

    když opona světla padla.

    Rány se samy hojí,

    dech se tu mění v hojnost.

    Mizí ten, kdo se bojí.

    Jeví se… Prázdna plnost. 

    Sexy živost…

    ( Sofie Kalyani 30.3.2018)

    Kalyani Sofie Sarras

    www.kalyani.cz

    Pobyt ve tmě jsem u Štěpánky absolvovala již dvakrát. Pokaždé mi přinesl to nejlepší, co jsem v daném období potřebovala a pomohl mi si utřídit myšlenky a dát nenahraditelný odpočinek tělu i mysli.

    Rozhodně doporučuji každému. Není nad to se v každodenním shonu na čas zastavit, spočinout a nabrat spoustu nové inspirace a energie pro život!

    Martina Fischerová

    tatérka – Mafis Tattoo Art, https://www.facebook.com/tattoomafis/

    „Před pár lety jsem napsal román Dějiny světla, příběh českého fotografa a mystika Františka Drtikola. Kniha měla úspěch, získala Cenu Evropské unie za literaturu, dnes se překládá do více než deseti jazyků a bude se podle ní točit film.

    Ale důležité je spíš to, že v době, kdy jsem Dějiny světla psal, můj život skutečně zářil; byly v něm samozřejmě nějaké stíny – každé světlo vrhá stín -, ale tmu jsem příliš neznal. Poznal jsem ji až později a tehdy jsem si řekl, že tmě bude možná nejlépe ve tmě – třeba se rozplyne sama v sobě, sama sebe přijme.

    A tak jsem o svých pětatřicátých narozeninách na týden odjel do Lysic, zavřel za sebou dveře světlotěsného apartmánu a čekal, co se bude dít.

    Co se pak dělo, to je hlavně má věc, podstatné je, že ve tmě se člověk stane spíše dějištěm věcí než jejich aktérem. Továrna, která v hlavě neustále něco vyrábí, postupně utichá, pojízdné pásy převážející materiál se zastavují, ozubené převody běží už jen na volnoběh a nakonec se všude rozhostí úplný klid.

    Meditovat, tvořit, být, můžete cokoli, ale nemusíte nic; tma přijme vše, přijme-li člověk tmu.“

    Jan Němec

    spisovatel

    Tma u Štědřicha ke mě byla štědrá. Pomohla mi uspořádat si myšlenky a vyřešit některé nejpalčivější problémy.

    Dařilo se hlubší soustředění a delší klid, to mi po návratu ze tmy ještě dva týdny vydrželo. Z pozice klidu a v soustředění jde všechno líp.

    Užitečné mi byly rady a moc příjemná byla masáž od mojí průvodkyně tmou.

    Daniel Grmela

    projektant a stavitel přírodních staveb, http://www.slamak.info/

    U Štěpánky ve tmě (v zahradním domku) jsem byl dvakrát a významně mi to pomohlo zorientovat se v sobě a rozmanitých životních situacích.

    Poprvé jsem si přivezl mnoho hudebních nástrojů, ale Štěpánka mi nabídla cestu nitrem a tichem. Nástroje jsem na šest dnů odložil do kouta. Vnořil jsem se do ticha srdce a mysli, do přítomného okamžiku, do nepoznaných tělesných vjemů a našel především sebeúctu, vnitřní sílu a lásku k sobě a hudbě… Na nástroje jsem si zahrál až poslední den, jako odměnu za vykonanou práci na sobě.

    Složil jsem ten den píseň Poutníkovo srdce a připravil materiál na první album a básnickou sbírku.
    Druhý pobyt, za rok na to, jsem zasvětil mému pragmatickému (bydlení, finance, …) a kreativnímu (hudba, nové projekty,…) JÁ. Hrál jsem na kytaru, didgeridoo, bubny, zpíval, přemítal o významu vztahů, financí, způsobu bydlení, práce….

    Druhá tma byla pro mě úplně jiná, ale neméně výživná 🙂
    Štěpánka a její vhledy do tajů Bytí mi byly velkou inspirační podporou…
    Vřele doporučuji všem Poutníkům do nitra!

    Zdeněk Vilímek

    speciální pedagog, hudebník, lektor, pořadatel kulturních a benefičních akcí (Didgeridoo v jeskyni, Cave Beat), www.cave-beat.org/admin/upload/file/MP3-PoutnikovoSrdce-2015-ZdenekVilimek.rar www.cave-beat.org/admin/upload/file/MP3-PoutnikovaKridla-2016-ZdenekVilimek.rar

    U Štěpánky jsem absolvovala svůj druhý pobytu ve tmě. Poprvé před šesti lety a vydržela jen 5 dní. Umírala tehdy staré části já a vylezla ze tmy dřív.

    Nyní jsem cítila být připravená a velice se těšila. Ponořila jsem hloubky ve ticha do sebe a poznala svoji Ega, které vnímala jako tvrdohlavé dítě. Pevně jsem vyjednávala s ním a zjistila, že Ego ví o mojí slabé Já! Pochyby, očekávání i zklamání.

    Našla jsem sílu, začala jsem proniknout do prázdnoty a najednou všude utichlo, zmizely pochyby, očekávání a zklamání. Ujasnilo mi, jak rozhoduji, co cítím ve srdci. Ze svoji srdci jsem sáma vytvořila, co chci věřit. Cítila jsem lásku k sobě a cítila jsem láskyplné bytosti Vesmíru, která mě obalila a objímala v lásce.

    Z prázdné Tmy se stával nejkrásnější Vesmír. Ke konci pobytu jsem vnímala jako v prenatálního života, všude pulzovalo světlo. Při opuštění domku jsem vnímala zrodu, venku vše krásného a barevného.

    Tma je úžasná inspirace a zároveň láskyplná průvodkyně, oceňuji za to, že mně ukazuje. Mi se líbí Štěpánčin přístup a děkuji jí. Doporučuji všemu, ať slyšící a neslyšící, ať jdou odvážně podívat do sebe.

    Petra Válková

    neslyšící od své narození, www.bofinka.webnode.cz